Wycieczka do Warszawy w ramach programu „Poznaj Polskę”

    W dniach od 2 do 4 listopada br. uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do stolicy. Po przyjeździe do Warszawy pierwsze kroki skierowali do prawdziwego raju miłośników nauki  – Centrum Nauki Kopernik, gdzie samodzielnie mogli odkrywać tajemnice natury, przeprowadzać doświadczenia, a przede wszystkim świetnie się bawić. Tego samego dnia uczniowie zobaczyli również pomnik Syreny nad Wisłą oraz zwiedzili Muzeum Żołnierzy Wyklętych filia M. Powstania Warszawskiego. Zgromadzone  na Rakowieckiej zdjęcia, pamiątki związane z historią żołnierzy wyklętych, powojennego podziemia antykomunistycznego oraz organizacji niepodległościowych z czasów PRL pozwoliły zwiedzającym lepiej zrozumieć cierpienie i poświęcenie więzionych tam ludzi. Dzień pełen wrażeń zakończył się zakwaterowaniem w hotelu, obiadokolacją i wieczornymi rozmowami w miłym, rówieśniczym gronie.

    Drugiego dnia uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Łazienek Królewskich, pięknego zespołu pałacowo-ogrodowy założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta, w którym mogli podziwiać m.in. pomniki Szopena i Sienkiewicza, Pałac na Wodzie, amfiteatr, oranżerię. Następnie przemieścili się na starówkę i kolejno odwiedzili króla Zygmunta widniejącego na kolumnie, obejrzeli Zamek Królewski, katedrę, mury miejskie, pomnik powstańca, a potem Krakowskim Przedmieściem dotarli na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego, gdzie udali się na Grób Nieznanego Żołnierza. Kolejnym punktem poznawania Warszawy był Cmentarz na Powązkach. W jego alejkach spoczywa wielu wybitnych Polaków – poetów, pisarzy, muzyków czy sportowców, znajdują się także kwatery żołnierzy polskich, powstańców warszawskich, Aleje Zasłużonych. Zwieńczeniem tego pięknego dnia było podziwianie panoramy miasta z tarasu Pałacu Kultury i Nauki, skąd uczniowie oglądali już wcześniej poznane zbytki stolicy.

  Trzeciego dnia uczniowie najpierw udali się do Wilanowa, barokowej perełki Warszawy, gdzie pałac i ogród zachowały niezmienioną formę od czasów  król Jan III Sobieskiego. Kolejnym interesującym punktem wycieczki był pobyt na Stadionie Narodowym. Uczniowie, a szczególnie chłopcy z zapartym tchem oglądali trybuny, loże, szatnie i inne pomieszczenia, gdzie przebywają ich futbolowi idole. Pobyt na stadionie wywarł na wszystkich duże wrażenie. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego znajdujące się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Oczywiście w drodze powrotnej nie mogło zabraknąć przerwy na a McDonald ‘s i serwowane tam ulubione uczniowskie przekąski.

   Zmęczeni, po trzech dniach intensywnego zwiedzania, ale za to bardzo zadowoleni i bogatsi w nowe wiadomości, szczęśliwie wrócili do swoich domów. To już kolejna wycieczka, w ramach której mogliśmy poznać nowy, ciekawy zakątek naszej pięknej Ojczyzny.

 

Możesz również polubić…

Font Resize