Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W piątek 26 kwietnia 2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel z tej okazji corocznie przypomina nam o niezmiernie ważnym wydarzeniu, jakim było przyjęcie konstytucji naszego kraju. Jest to także świetna okazja, by przypomnieć sobie, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa Ojczyzna i Patriotyzm oraz to, czym jest Wolność.

Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły młodzież odśpiewała hymn państwowy. Uczniowie klas trzeciej, czwartej, piątej i szóstej zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obchodami tego święta. Całość dopełniły także wiersze o pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Wprowadzała zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę jej uchwalenia świętowano podczas rozbiorów, pomimo ich sprzeciwu i represji. Mimo, że po II wojnie światowej, w związku z sytuacją polityczną i ustrojową, zaprzestano obchodzenia tego święta, to 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu rocznicy uchwalenia konstytucji i ustalenia jej świętem narodowym.

Możesz również polubić…

Font Resize