Wyniki konkursu „Balladyna”

NARODOWE CZYTANIE BALLADYNY  – 2020

    Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele (…)

    Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję „Narodowe Czytanie”, której celem jest propagowanie znajomości literatury narodowej.  Akcja Narodowego Czytania organizowana jest od 2012 r. pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W liście adresowanym do wszystkich Polaków Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej napisał: „Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z Państwa odkryje swoją Balladynę, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem”.

   W ramach tegorocznego  Narodowego Czytania uczniowie naszej szkoły ( w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną ), wzięli tylko udział w Gminnym Konkursie Literacko- Plastycznym na plakat promujący dramat „Balladyna” autorstwa Juliusza Słowackiego.

   Historia plakatu sięga XVII/ XVIII wieku. Początkowo uważany był za rodzaj reklamy. Rozwinął się wraz z szybkim postępem technik graficznych. W okresie międzywojennym plakat traktowany był jako indywidualna wypowiedź artystyczna. W  dzisiejszych czasach plakat ma za zadanie spełniać cele informacyjne.  W ,,Balladynie’’ Juliusza Słowackiego pojawiają się przedmioty symboliczne, które mają swoje ukryte znaczenie. Działają one na wyobraźnię oraz na emocje odbiorcy. Przykładami znaków są: krwawa plama na czole, piorun, miecz, korona, maliny. Są one ważnym  wyznacznikiem utworu. Dzięki tej formie grafiki uczniowie mogli lepiej zrozumieć  symbolikę ,,Balladyny”, która jest lekturą obowiązkową w klasie siódmej.

  W wyniku przeprowadzonego konkursu, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem uczniowie naszej szkoły uplasowali się na następujących pozycjach:

Karina Szydełko i Oliwia Magryś – klasa 7 – III miejsce

Anna Sobczyk – klasa 7 – wyróżnienie

Michał Dubaj – klasa 6 – wyróżnienie

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe unikatowe egzemplarze „Balladyny” z pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania.

 Wszystkim, którzy włączyli się do akcji dziękujemy i gratulujemy!!!

                                                                                                                                                                                                                                                   Barbara Szura

 

Możesz również polubić…

Font Resize